U nás by sa také čosi nemohlo stať. Marek Vadas o nepriznanom zle, ktoré vedie k rozkladu

Próza Šesť cudzincov je príkladom toho, že kombinácia napätej doby a šíriacej sa letargie prebúdza sily literatúry. Read more »

Trenčín ako mesto kultúry preinvestuje do 100 miliónov eur. Za päť rokov to má byť lepšie miesto pre život, hovorí Lucia Dubačová

Tím mesta Trenčín koncom minulého roka uspel v súťaži o titul Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK). Na Slovensku ho v minulosti získali iba Košice na rok 2013. Odvtedy sa podľa Lucie Dubačovej,... Read more »

Audit v Matici odhalil nedostatky a žiada, aby vrátila časť peňazí. Matičiari pochybenia odmietajú

Štát chce, aby Matica slovenská vrátila 93-tisíc eur z dotácie, ktoré v rokoch 2019 a 2020 nesprávne vyúčtovala. Matičiari vravia, že vrátenie tejto sumy spôsobí „hospodársky kolaps“ národnej ustanovizne, a sú pripravení brániť... Read more »

Čech robil bodygarda Jacksonovi, Schwarzeneggerovi, Madonne, Tine Turner, Gottovi aj Bílej, teraz hovorí, aké to bolo

Roman Anton viac ako 10 rokov strážil svetové celebrity aj českých rýchlokvasených podnikateľov z 90. rokov. Zažil prestrelku, prácu v sfanatizovaných davoch aj vystrájanie antiglobalistov. Teraz o tom napísal knihu Spoveď bodygarda. Read more »

Čo prekladáš? Daniel Levicky Archleb o dedičstve a predsudkoch mizogýnie

Istá je len smrť a dane, povedal vraj Benjamin Franklin. Trúfam si tvrdiť, že môžeme hovoriť aj o tretej istote: pod každým článkom o sexuálnom násilí voči ženám niekto v komentároch na sociálnych... Read more »

Nová kniha o Trumpovi je o všetkých populistoch

Kniha Landslide je výborná prípadová štúdia o tom, ako to vyzerá, ak vedenie krajiny zveríte do rúk človeku, ktorý nemá ani najmenšiu predstavu o tom, čo má, môže a smie robiť. Read more »

Hvoreckého knižnica: Autorka zažila znásilnenie. Obvinila nesprávneho, sedel 16 rokov

Román Pevné puto má krutú novú pointu. Read more »

Vláda nás už chápe, epidemiológovia ešte nie, tvrdí zástupca kultúrnej scény

Hudobník a manažér Pavol Smolka už od roku 2020 chodí na rokovania o dopadoch pandémie na kultúru. Bol aj na poslednom stretnutí na úrade vlády. Read more »

Musíme byť drsní, aby sme boli silní? Film The Power of the Dog je antickou drámou v prérii

Film režisérky Jane Campionovej neprináša katarziu, ale dôležité otázky. Read more »

Hvoreckého knižnica: Fantasticky o konci ľudstva – Stanica 11, Poslední a prví ľudia

Pandémia a dve miliardy rokov v dvoch knihách a filmoch. Read more »