Prečo nás vakcíny proti koronavírusu nechránia dlhšie? Vedci vysvetľujú, ako funguje naša imunita

Desať slovenských a českých vedcov a vedkýň odpovedá na otázky o očkovaní a imunite: prečo ochrana protilátkami po zaočkovaní netrvá proti symptomatickému covidu roky či desaťročia – je to spôsobené vlastnosťami vírusu či... Read more »

Pred zničujúcimi asteroidmi nás ochránil najmä Jupiter. V minulosti to bolo oveľa drsnejšie, hovorí astronóm

Film Don’t look up nie je prvým, v ktorom sa snaží život na Zemi vyhladiť vesmírne teleso. Astronóm Marián Jakubík hovorí o tom, či sa to môže stať v realite, kto sleduje... Read more »

Kardiochirurg: Na transplantáciu srdca sa u nás čaká vyše dvoch rokov, prasacie orgány by to vyriešili

Prvý raz v dejinách človeku transplantovali geneticky upravené prasacie srdce, pacientovi sa zatiaľ darí dobre. Lekár Michal Hulman približuje okolnosti zákroku a vysvetľuje, prečo sú práve prasacie orgány vhodné na transplantácie.... Read more »

Zámerne sa infikovať omikronom, lebo je „miernejší“, je zlý nápad. Je to ako hra s dynamitom, vraví lekár

Zámerne sa infikovať omikronom neodporúča ani lekár a vedec Peter Sabaka. „Stále je to covid a aj omikron môže spôsobiť zlyhanie pľúc. Ochorenie môže prebiehať ako nádcha, ale ako nádcha mohla... Read more »

Genetik Pačes o omikrone: Sami sme si vypestovali variant, s ktorým sa bojuje oveľa horšie

„Nie je dobré ktorúkoľvek skupinu obyvateľstva vynechávať z ochrany. Platí to aj pre deti,“ vraví Jan Pačes o očkovaní proti covidu. Read more »

Existuje právo na sex? Modelka a akademička si kladú otázku, akú kontrolu majú ženy nad svojím telom

Dve nové knihy opisujú, čo v 21. storočí znamená byť ženou. Modelka a akademička hľadajú rôznymi spôsobmi odpovede na podobné otázky: akú kontrolu majú ženy nad svojím telom? A komu vlastne... Read more »

Psychológ rozpráva o filme Don’t Look Up: Vidím paralely medzi klimatickou zmenou a pandémiou

Rozhodnutie nemať deti ako reakcia na klimatickú krízu nie je riešenie, vraví psychológ Jakub Šrol. „Ak by nikto nemal deti, problém globálneho otepľovania už nie je podstatný, lebo vymrieme.“ Read more »

Mäsožravce majú zvýšené riziko rakoviny. Znížte konzumáciu červeného mäsa, radí onkológ

Do štúdie zaradili viac ako 110-tisíc živočíchov zo 191 druhov. Read more »

Ako u nás pátrame po omikrone: poznáme len stav spred dvoch týždňov

Denník N zisťoval, prečo nám analýza a sekvenovanie pozitívnych vzoriek trvajú dlhšie ako napríklad v Dánsku a prečo nepoužívame upravené RT-PCR testy na detekciu omikronu. Koľko omikronu je na Slovensku v skutočnosti a čo... Read more »

Deti, omikron a hospitalizácie: čo hovoria dáta z Londýna a New Yorku

Rekordné hospitalizácie detí v Londýne a New Yorku sú dôsledkom toho, že sa nakazilo výrazne viac detí. V Anglicku malo v jeden týždeň covid odhadom 1 z 15 detí od 2 do 6... Read more »